Spring til indhold
Bil-Portalen

Biløkonomi & GuidesGuide · 11 min. læsning

Plug-in hybrid, elbil eller benzin – hvad skal du vælge i 2026?

Elbil, plug-in hybrid eller benzin? Se hvilken drivlinje der er billigst for din kørsel i 2026 – med totalomkostninger, ladeforhold og konkrete anbefalinger.

Af Bil-Portalens redaktion · Publiceret · Opdateret

Plug-in hybrid, elbil eller benzin – hvad skal du vælge i 2026?

Spørgsmålet er blevet sværere, ikke lettere. Elbilerne er blevet billigere, plug-in hybriderne har fået dobbelt så store batterier, og benzinbilen er stadig det enkleste valg for nogle. Svaret afhænger af tre ting: hvor du lader, hvor langt du kører, og hvor længe du beholder bilen.

Elbil, plug-in hybrid og benzinbil side om side

Kort svar: vælg efter din hverdag

Din situationBedste valgHvorfor
Hjemmelader + under 150 km/dagElbilLaveste km-pris og lav ejerafgift
Ingen hjemmelader, bor i lejlighedBenzin eller mild hybridOffentlig lynladning æder besparelsen
Hjemmelader + trailer/lange turePlug-in hybridEl i hverdagen, benzin på langturen
Under 10.000 km om åretBenzinMerprisen på el tjenes ikke hjem
Over 25.000 km om året + laderElbilStørst besparelse pr. kilometer
FirmabilElbilLavest beskatningsgrundlag i praksis

Kilometerprisen i 2026

DrivlinjeForbrugEnergiprisPris pr. 100 km
Elbil, hjemmeladning18 kWh/100 km2,20 kr./kWhca. 40 kr.
Elbil, lynladning20 kWh/100 km5,50 kr./kWhca. 110 kr.
Plug-in hybrid, 80 % elblandetblandetca. 65 kr.
Plug-in hybrid, 0 % el7,5 l/100 km14,50 kr./lca. 109 kr.
Benzin, moderne6,0 l/100 km14,50 kr./lca. 87 kr.
Diesel5,0 l/100 km13,50 kr./lca. 68 kr.

Bemærk den vigtigste linje i tabellen: en plug-in hybrid, der aldrig lades, er dyrere end en almindelig benzinbil, fordi du slæber rundt på et tungt batteri uden at bruge det.

Km-prisen ved forskellige el- og benzinpriser

Priserne på strøm og benzin svinger meget hen over året, og det ændrer regnestykket mere, end mange tror. Her er km-prisen for en typisk elbil ved forskellige spotpriser, sammenlignet med benzin ved forskellige literpriser:

Elpris (kr./kWh)Km-pris, elbil (18 kWh/100 km)Benzinpris (kr./l)Km-pris, benzin (6,0 l/100 km)
1,50ca. 27 kr.12,50ca. 75 kr.
2,20ca. 40 kr.14,50ca. 87 kr.
3,00ca. 54 kr.16,00ca. 96 kr.
5,50 (lynlader)ca. 99 kr.18,00ca. 108 kr.

Selv i de dyreste elprisscenarier med hjemmeladning ligger elbilen typisk under benzinbilens km-pris. Det er først, når du er tvunget ud på lynladernettet hver dag, at fordelen forsvinder – og det er præcis derfor, adgang til hjemme- eller arbejdsladning er den enkeltfaktor, der betyder mest for regnestykket.

Elbil: hvornår giver det mening?

Elbilen vinder klart, når du kan lade hjemme eller på arbejdet. Med 40 kr. pr. 100 km mod 87 kr. for benzin sparer du ved 20.000 km om året cirka 9.400 kr. årligt alene på energi – plus lavere grøn ejerafgift og typisk billigere service.

Det taler for: lav km-pris, lav ejerafgift, mindre vedligehold, stille kørsel. Det taler imod: højere indkøbspris i visse klasser, rækkeviddetab om vinteren, dyr offentlig lynladning, hurtigere værditab på nogle modeller.

Læs mere om det reelle forbrug i vores guide til WLTP mod virkeligheden.

Ladestander i indkørsel ved dansk parcelhus

Plug-in hybrid: den pragmatiske mellemvej

2026-generationen har 19–26 kWh batterier og 70–130 km WLTP elektrisk rækkevidde. Det dækker de flestes hverdag. Har du trailer, hest, campingvogn eller kører fire lange ture om året til Sydeuropa, er PHEV'en ofte det mest praktiske valg.

Kravet er, at du lader. Ladeandel over 70 % giver en km-pris tæt på elbilens. Under 30 % taber du på alle parametre.

Se udvalget i nye plug-in hybridbiler 2026 og bedste plug-in hybrid SUV.

Plug-in hybridens fem faldgruber

En plug-in hybrid ser attraktiv ud på papiret, men i praksis er der en række faldgruber, som mange først opdager, efter de har skrevet under på købsaftalen:

  1. Reelt elforbrug er lavere end lovet. WLTP-tallene for elektrisk rækkevidde er målt under optimale forhold. I dansk vinterkulde, med motorvejskørsel eller høj hastighed falder den reelle elrækkevidde ofte 20–35 %. En bil med 100 km WLTP-rækkevidde kan i praksis levere 65–80 km om vinteren.
  2. Vægten koster på benzinmotoren. En PHEV vejer typisk 250–400 kg mere end den tilsvarende benzinmodel på grund af batteri og elmotor. Når batteriet er tomt, kører du rundt med den ekstra vægt på en forbrændingsmotor, der ikke er optimeret til at trække den – forbruget på ren benzin bliver derfor ofte højere end i en almindelig benzinbil.
  3. Service på to systemer. Du betaler i praksis for vedligehold af både en forbrændingsmotor og et elektrisk drivsystem: olieskift, tændrør og partikelfilter på den ene side, og batterikøling, højspændingskomponenter og opdateringer af ladesoftware på den anden. Værkstedsregningen ender ofte et sted mellem en ren elbils og en ren benzinbils.
  4. Disciplin kræves. Fordelen forsvinder, hvis du glemmer at lade op – og det sker i praksis for mange ejere, særligt hvis ladestanderen står i en carport uden fast rutine.
  5. Højere anskaffelsespris. Du betaler en merpris for teknologien ved køb, som skal tjenes hjem gennem lavere driftsomkostninger. Det kræver typisk en ladeandel på 60–70 % eller mere for at give mening økonomisk over ejerperioden.

Benzin: stadig et fornuftigt valg for nogle

Kører du under 10.000 km om året, har du ingen ladeplads, og skal bilen holde i mange år, er en moderne benzinbil med mild hybrid stadig et rationelt valg. Indkøbsprisen er lavere i småbilklassen, forsikring og reparation er billig, og du er ikke afhængig af ladeinfrastruktur.

Moderne benzinbil ved tankstation

Fire brugerprofiler: hvad ville du vælge?

Det mest retvisende svar kommer sjældent fra generelle råd, men fra at spejle sig i en konkret hverdag. Her er fire typiske profiler og regnestykket bag anbefalingen.

1. Pendleren i lejlighed uden ladeboks

Kører 15.000 km om året, primært motorvej til og fra arbejde, og bor i en lejlighed uden mulighed for at etablere egen ladeplads.

Regnestykke: Uden hjemmeladning er pendleren henvist til offentlig lynladning til ca. 5,50 kr./kWh, hvilket giver en km-pris på omkring 110 kr. pr. 100 km – dyrere end både benzin og en velladet PHEV. Dertil kommer tabt tid ved ladestanderen på en travl hverdag.

Anbefaling: Benzin eller mild hybrid. Først når arbejdspladsen tilbyder gratis eller billig ladning, eller der findes en fast ladeplads tæt på boligen, bør elbilen genovervejes. Brug ladepris-beregneren til at se, hvad din egen ladeprofil reelt koster.

2. Villafamilien med ladeboks

Kører 20.000 km om året i mellemklassebil, har egen indkørsel og ladeboks, og oplader typisk om natten til nettets billigste timer.

Regnestykke: Med en km-pris på ca. 40 kr. mod benzinens 87 kr. sparer familien omkring 9.400 kr. om året i ren energi, plus flere tusinde kroner i lavere grøn ejerafgift og service. Over en typisk ejerperiode på fem år kan besparelsen løbe op i 60.000–80.000 kr. før værditab.

Anbefaling: Elbil. Det er den profil, hvor elbilens fordele slår tydeligst igennem, og hvor ulemperne – rækkeviddetab om vinteren og lidt højere anskaffelsespris – vejer mindst.

3. Landkøreren med anhænger

Kører 22.000 km om året i landdistrikt, trækker jævnligt en trailer eller campingvogn, og har ladeboks derhjemme.

Regnestykke: En ren elbil taber typisk 30–50 % af rækkevidden ved trailertræk, hvilket gør lange ture upraktiske uden hyppige og tidskrævende ladestop. En plug-in hybrid dækker den daglige kørsel på el (typisk 40–60 km til og fra gården eller byen) og skifter automatisk til benzin, når traileren kobles på eller turen bliver lang.

Anbefaling: Plug-in hybrid, forudsat at ladeandelen kan holdes over 60–70 %. Alternativt en robust diesel, hvis årskørslen er meget høj og trækkraften prioriteres højest.

4. Firmabilisten

Kører 30.000+ km om året, får bilen betalt eller delvist betalt af arbejdsgiveren, og beskattes af bilens værdi.

Regnestykke: Elbiler har typisk det laveste beskatningsgrundlag i den danske firmabilbeskatning sammenlignet med tilsvarende benzin- eller dieselmodeller, og med høj årskørsel udnyttes den lave km-pris maksimalt. Selv med en vis andel offentlig ladning på tjenesterejser er totalregnestykket sjældent i tvivl.

Anbefaling: Elbil. Kombinationen af lav beskatning og lav km-pris ved høj kørsel gør det til den økonomisk mest fordelagtige løsning for de fleste firmabilister i 2026.

Afgifter og grøn ejerafgift

Bilens driftsøkonomi afgøres ikke kun ved literprisen eller elprisen – afgiftssystemet spiller en stor rolle for den løbende udgift:

  • Grøn ejerafgift (tidligere vægtafgift) beregnes efter bilens energiforbrug eller CO2-udledning og opkræves halvårligt. Elbiler ligger typisk lavest, plug-in hybrider i midten, og benzin- og dieselbiler højest, særligt ved højt forbrug.
  • Registreringsafgiften ved køb varierer kraftigt mellem drivlinjer og er ofte den enkeltfaktor, der påvirker den samlede pris mest ved nybilkøb. Elbiler har historisk nydt godt af lempeligere afgiftsregler, men reglerne justeres løbende, så det er værd at tjekke aktuelle satser, før du beslutter dig.
  • Udligningstillæg pålægges dieselbiler for at kompensere for den lavere brændstofafgift og trækker gensalgsværdien ned over tid.

Du kan regne på den konkrete afgift for en given model i vores registreringsafgiftsberegner, og læse den fulde gennemgang i Registreringsafgift og bilafgifter i 2026.

Værditab og gensalgsværdi

Værditabet er ofte den største – og mest oversete – post i det samlede regnestykke, og det varierer markant mellem drivlinjer:

  • Elbiler har historisk haft et mere svingende værditab end forbrændingsbiler. Populære modeller med god rækkevidde holder værdien fint, mens ældre modeller med begrænset rækkevidde og langsom ladeevne kan falde hurtigt i pris, efterhånden som nyere og bedre modeller kommer på markedet.
  • Plug-in hybrider har typisk et højere værditab end rene benzinbiler, dels fordi køberne på brugtmarkedet er mere kræsne omkring batteriets tilstand, dels fordi den relativt hurtige teknologiske udvikling gør ældre modeller mindre attraktive.
  • Benzinbiler har generelt det mest forudsigelige og moderate værditab, særligt i populære og udbredte modeller, hvor efterspørgslen på brugtmarkedet er stabil.

Da værditabet typisk udgør en større andel af de samlede ejeromkostninger end selve energiforbruget, bør det altid indgå centralt i din beslutning – brug TCO-beregneren til at få et realistisk billede baseret på din egen kørselsprofil og ejerperiode.

Totalomkostninger over 5 år

Et typisk regnestykke for 15.000 km/år over fem år, mellemklasse:

PostElbilPHEV (70 % el)Benzin
Energica. 30.000 kr.ca. 49.000 kr.ca. 65.000 kr.
Grøn ejerafgiftca. 4.000 kr.ca. 9.000 kr.ca. 15.000 kr.
Serviceca. 10.000 kr.ca. 20.000 kr.ca. 18.000 kr.
Værditabvarierer mesthøjtmoderat

Værditabet er den største og mest usikre post – regn altid på det i vores TCO-beregner, før du beslutter.

5-års TCO ved forskellig årskørsel

Tabellen ovenfor forudsætter 15.000 km/år. Men billedet ændrer sig markant, hvis din kørselsprofil afviger fra gennemsnittet:

ÅrskørselBedst økonomi (med hjemmeladning)Bedst økonomi (uden hjemmeladning)
8.000 km/årBenzinBenzin
15.000 km/årElbilPlug-in hybrid eller benzin
25.000 km/årElbilPlug-in hybrid
35.000+ km/årElbilDiesel eller plug-in hybrid

Jo flere kilometer du kører, jo mere betyder den lave km-pris, og jo hurtigere tjener en dyrere elbil sin merpris hjem – forudsat at du kan lade billigt.

Beslutningstræ: sådan vælger du

Følg trinene herunder for hurtigt at indsnævre valget:

  1. Har du adgang til fast, billig ladning (hjemme eller på arbejdet)?
    • Nej → gå til trin 4.
    • Ja → gå til trin 2.
  2. Trækker du ofte trailer, campingvogn eller kører du regelmæssigt meget lange ture?
    • Ja → Plug-in hybrid, forudsat du realistisk kan opnå en ladeandel over 60 %.
    • Nej → gå til trin 3.
  3. Kører du mere end ca. 12.000 km om året?
    • Ja → Elbil.
    • Nej → Elbil eller benzin – regn på det konkrete regnestykke i forbrug- og TCO-beregneren, da forskellen ofte er lille ved lav kørsel.
  4. Kører du mere end 25.000 km om året og er henvist til offentlig ladning?
    • Ja → Plug-in hybrid kan stadig give mening, hvis du kan lade på destinationer i hverdagen.
    • Nej → Benzin eller mild hybrid er det mest robuste og forudsigelige valg.

Ofte stillede spørgsmål

Er en elbil billigere end en benzinbil i 2026?

Ja, hvis du kan lade hjemme og kører mere end cirka 12.000 km om året. Uden hjemmeladning og med lav årskørsel udlignes fordelen.

Er plug-in hybrid stadig et godt valg?

Ja, hvis du lader dagligt. Med 2026-generationens batterier kan 70–90 % af kørslen foregå på el. Uden ladning er en PHEV dyrere end en benzinbil.

Hvad med diesel i 2026?

Diesel giver stadig mening ved meget høj årskørsel med trailer eller lange motorvejsture, men udligningstillæg og faldende gensalgsværdi trækker ned.

Hvor længe holder batteriet i en elbil?

Typisk 15–20 år eller 250.000–400.000 km med bevaret kapacitet over 80 %. De fleste producenter garanterer 70 % kapacitet i otte år eller 160.000 km.

Hvilken drivlinje har det laveste værditab?

Der findes ingen entydig vinder – populære elbilmodeller med god rækkevidde og efterspurgte benzinbiler holder værdien bedst, mens plug-in hybrider generelt taber mest i procent, fordi køberne på brugtmarkedet er mere forsigtige med batteriets tilstand.

Skal jeg vælge elbil, hvis jeg får firmabil?

For de fleste firmabilister med almindelig til høj årskørsel er elbilen det mest fordelagtige valg på grund af kombinationen af lavt beskatningsgrundlag og lav km-pris. Tjek dog altid det konkrete beskatningsgrundlag for den model, du overvejer.

Kan jeg regne på min egen situation?

Ja – brug forbrug- og TCO-beregneren og ladepris-beregneren til at indtaste din egen kørselsprofil, elpris og benzinpris, og få et realistisk billede af, hvad hver drivlinje reelt koster dig over ejerperioden. Overvejer du leasing frem for køb, kan leasing-beregneren og artiklen om leasing vs. køb også være relevante.

Læs også

Læs også

Mere om Biløkonomi & Guides

Se alle →