Leasingselskaber ramt af Motorregistrets nedlukning har frist til 6. november
Motorregistret var lukket 11.-13. oktober 2026 efter en fejl. Leasingselskaber, der derfor mistede afgift, refusion eller fik ekstraopkrævning, kan få sagen rettet hos Motorstyrelsen. Fristen er 6. november 2026.
Motorstyrelsen lukkede Motorregistret midlertidigt den 11., 12. og 13. oktober 2026, efter at der blev fundet uregelmæssigheder i registret i forbindelse med en opdatering. Nu kan leasingselskaber, der blev ramt økonomisk, få rettet oplysningerne om de berørte biler. Fristen for at søge er 6. november 2026.
Hvad kan rettes
Mens registret var lukket, kunne leasingselskaberne ikke gennemføre en række handlinger. Ifølge Motorstyrelsen kan selskaberne søge om rettelse i fire situationer:
- Genberegning: Selskabet nåede ikke at genberegne registreringsafgiften på en bil på forholdsmæssig afgift inden for fristen på 7 dage og mistede derfor de første 3 måneders forholdsmæssige afgift.
- Afbrydelsesrefusion: Selskabet kunne ikke annullere en leasingaftale eller omregistrere bilen i perioden 11.-13. oktober og fik derfor mindre i refusion end forventet.
- Værditabsberegning: Selskabet nåede ikke at lave værditabsberegningen for en afsluttet leasingaftale inden fristen på 7 dage.
- Ekstraopkrævning: Selskabet blev opkrævet for at overskride en frist, fordi registret var lukket.
Sådan søger selskaberne
Selskabet skal sende én samlet sag via TastSelv Erhverv med titlen "Fejl ved nedlukning af Motorregistret". Sagen skal indeholde et regneark fra Motorstyrelsen med årsagen og stelnummeret på hver berørt bil.
Hvad betyder det for dig
Ordningen er rettet mod leasingselskaberne, ikke mod den enkelte leasingkunde. Har du afsluttet, opsagt eller skiftet en leasingbil omkring 11.-13. oktober, kan det dog være relevant at spørge dit leasingselskab, om din aftale var berørt, før fristen 6. november udløber. Læs mere om privatleasing af elbil, om leasing eller køb, og regn på din egen aftale i leasingberegneren.