Spring til indhold
Bil-Portalen

Økonomiske BilerGuide · 13 min. læsning

Nye benzinbiler 2026: priser, forbrug og afgift på de modeller, du kan købe nu

Alle nye benzinbiler med dansk listepris i oktober 2026, delt op i fire prisklasser med forbrug, CO2 og bagagerum. Plus hvad registreringsafgift, ejerafgift og benzin koster på en benzinbil i 2026.

Af Bil-Portalens redaktion · Publiceret · Opdateret

Dacia Sandero, kompakt hatchback med den nye front, set skråt forfra
Foto: Dacia / Renault Group (© Sébastien STAUB/Publicis Conseil)

Den billigste nye benzinbil i Danmark i oktober 2026 er Suzuki Swift 1,2 Mild Hybrid til 169.990 kr. Uden hybridteknik er Dacia Sandero TCe 100 billigst til 192.990 kr., tæt fulgt af Skoda Fabia med 80 hk til 194.995 kr. I alt har vores datablad 68 nye benzinbiler med dansk listepris, mild hybrider medregnet, og 35 af dem koster under 500.000 kr.

En benzinbil betaler fuld registreringsafgift. På en Swift er det cirka 55.100 kr., på en Sandero cirka 71.900 kr. og på en mellemstor SUV som Mazda CX-5 cirka 169.700 kr. Ejerafgiften for bilerne under 600.000 kr. i denne oversigt ligger mellem 1.280 og 3.260 kr. om året.

Flere kendte navne er forsvundet fra prislisterne. Volkswagen Danmark sælger kun Golf som GTI Clubsport, Hyundai i20 og i30 er udsolgt, Kia sælger kun elbiler i Danmark, og Renault har ingen prisliste på Captur, Austral eller den nye Clio. Nissan Juke har ingen gældende dansk pris, fordi Nissan skriver, at prisen er under opdatering.

Modellerne i artiklen

Pris og data fra databladet

De billigste benzinbiler: under 260.000 kr.

ModelUdgave i databladetPrisForbrugCO2Bagagerum
Suzuki Swift1,2 Mild Hybrid 82 hk, manuel169.990 kr.4,4 l/100 km98 g265 l
Dacia SanderoTCe 100, manuel192.990 kr.5,7 l/100 km122 g410 l
Skoda Fabia1.0 MPI 80 hk, manuel194.995 kr.5,1 l/100 km116 g380 l
Dacia Sandero StepwayTCe 110, manuel212.990 kr.6,2 l/100 km128 g410 l
SEAT Ibiza1.0 MPI 80 hk, manuel219.990 kr.5,3 l/100 km120 g355 l
Suzuki Vitara1,4 Mild Hybrid 110 hk, manuel229.990 kr.5,3 l/100 km119 g362 l
Hyundai Bayon1.0 T-GDi 100 hk, manuel229.995 kr.5,5 l/100 km124 g411 l
Skoda Scala1.0 TSI 95 hk, manuel232.995 kr.5,1 l/100 km116 g467 l
Skoda Kamiq1.0 TSI 95 hk, manuel247.995 kr.5,4 l/100 km122 g400 l
Dacia JoggerTCe 110, 7 sæder, manuel250.990 kr.6,0 l/100 km136 g212 l
VW Polo1.0 MPI 80 hk, manuel253.995 kr.5,4 l/100 km122 g351 l
Suzuki S-Cross1,4 Mild Hybrid 110 hk, manuel254.990 kr.5,4 l/100 km121 g430 l

Alle bilerne under 260.000 kr. har manuelt gear i den udgave, databladet bruger. Swift er både billigst og mest sparsommelig, men har kun 82 hk og et lille bagagerum på 265 liter. Suzuki-modellerne har en mild hybrid som standard. De tæller som benzinbiler her, fordi de ikke kan køre på el alene.

Læg mærke til effekten. Fabia, Ibiza og Polo har i grundudgaven 80 hk uden turbo og bruger 15,3-15,6 sekunder fra 0 til 100 km/t ifølge producenterne. Skoda Scala med 95 hk turbomotor klarer det på 10,8 sekunder, har gruppens største bagagerum og det laveste forbrug blandt bilerne uden hybridsystem, 5,1 l/100 km ligesom Fabia. Sandero har mere effekt end Fabia for næsten samme pris, men bruger mere benzin. Du kan stille de to op mod hinanden i sammenligningen af Sandero og Fabia.

Dacia Jogger er den eneste syvpersoners bil i prisklassen. De 212 liter er bagagerummet med alle syv sæder i brug. Flere modeller med syv sæder står under syvpersoners biler.

Foto: Suzuki GB PLC

Kompakte biler og SUV'er: 260.000-400.000 kr.

ModelUdgave i databladetPrisForbrugCO2Bagagerum
Mazda3 Hatchback2.5 140 hk, manuel261.500 kr.5,8 l/100 km132 g334 l
Mazda3 Sedan2.5 140 hk, manuel261.500 kr.5,7 l/100 km129 g450 l
VW T-Cross1.0 TSI 95 hk, manuel274.995 kr.5,4 l/100 km124 g455 l
Mazda CX-302.5 140 hk, manuel276.500 kr.6,0 l/100 km135 g430 l
SEAT Arona1.0 TSI 115 hk, manuel279.990 kr.5,3 l/100 km120 g400 l
Ford Puma1.0 EcoBoost Hybrid 125 hk, manuel323.643 kr.5,3 l/100 km120 g456 l
Mazda MX-51.5 136 hk, manuel, 2 sæder324.700 kr.6,1 l/100 km139 g130 l
Skoda Octavia Combi1.5 eTSI mild hybrid 115 hk, DSG339.995 kr.5,0 l/100 km114 g640 l
Nissan QashqaiMHEV 158 hk, automat342.900 kr.6,2 l/100 km140 g504 l
Mazda CX-52.5 141 hk, automat367.990 kr.7,0 l/100 km158 g583 l
MINI CooperCooper C 156 hk, 3 døre390.261 kr.6,0 l/100 km135 g210 l
VW T-Roc1.5 eTSI mild hybrid 116 hk, DSG394.995 kr.5,5 l/100 km126 g475 l
Skoda Karoq1.5 TSI 150 hk, DSG399.995 kr.6,0 l/100 km138 g521 l

I denne prisklasse har flere modeller en mild hybrid (Puma, Octavia Combi, Qashqai og T-Roc). Den kan ikke køre på ren el, men hjælper motoren ved igangsætning. I prislisterne og i vores datablad tæller de som benzinbiler.

Skoda Octavia Combi skiller sig ud med 640 liter bagagerum og den laveste CO2-udledning i gruppen. Den nye tredje generation af Mazda CX-5 har 583 liter bagagerum, men den har det højeste forbrug i prisklassen, og det kan man se på afgifterne nedenfor. Anden generation af VW T-Roc koster 55.000 kr. mere end Octavia Combi og har 165 liter mindre bagagerum. Mazda MX-5 er den eneste roadster under 400.000 kr. i vores datablad.

Står valget mellem en stationcar og en SUV, kan du se Octavia Combi og CX-5 side om side. Alle stationcars på det danske marked finder du under stationcars.

Foto: Škoda Auto

Familiebiler og premium: 400.000-600.000 kr.

ModelUdgave i databladetPrisForbrugCO2Bagagerum
MINI Cooper 5-dørsCooper C 156 hk405.356 kr.6,1 l/100 km138 g275 l
Cupra Leon Sportstourer1.5 eTSI 150 hk, DSG412.290 kr.5,5 l/100 km126 g620 l
Audi A3 Sportback35 TFSI 150 hk, S tronic424.990 kr.5,5 l/100 km125 g380 l
BMW 1-serie120 M Sport, 170 hk443.164 kr.5,4 l/100 km121 g300 l
MINI CountrymanCountryman C 170 hk457.599 kr.6,2 l/100 km140 g450 l
Cupra Formentor2.0 TSI 4x4 204 hk, DSG459.960 kr.7,5 l/100 km169 gikke oplyst
Mercedes A-KlasseA 200 AMG Edition, 163 hk482.625 kr.5,9 l/100 km133 g350 l
Skoda Superb Combi1.5 eTSI mild hybrid 150 hk, DSG484.995 kr.5,2 l/100 km118 g690 l
VW Passat Variant1.5 eTSI mild hybrid 150 hk, DSG499.995 kr.5,3 l/100 km121 g690 l
MINI Cooper CabrioCooper C 163 hk543.100 kr.6,5 l/100 km148 g215 l
Cupra Terramar1.5 eTSI 150 hk, DSG548.820 kr.6,0 l/100 km137 g508 l
Audi Q3150 hk TFSI, S tronic559.990 kr.6,1 l/100 km140 g488 l
BMW X1sDrive18i M Sport, 136 hk561.762 kr.6,5 l/100 km146 g540 l
Audi Q3 Sportback150 hk TFSI, S tronic586.990 kr.6,1 l/100 km140 g488 l

Her er det stationcarene, der giver mest plads pr. krone. Skoda Superb Combi og VW Passat Variant har begge 690 liter bagagerum og bruger mindre benzin end premium-SUV'erne i samme prisklasse.

Cupra Formentor er et særtilfælde. På Cupras danske prisliste er udgaven med 204 hk og firehjulstræk billigere end 1.5 eTSI med 150 hk, som koster 470.180 kr. Til gengæld har den gruppens højeste CO2-tal, og ejerafgiften er 3.260 kr. om året.

Over 600.000 kr.: hurtige og store benzinbiler

ModelUdgave i databladetPrisEffektForbrug
Skoda Octavia Combi RS2.0 TSI, DSG624.995 kr.265 hk6,9 l/100 km
Audi A5 Avant150 kW TFSI, S tronic651.990 kr.204 hk6,9 l/100 km
VW Golf GTI Clubsport2.0 TSI, DSG674.995 kr.300 hk7,3 l/100 km
BMW M135 xDriveM135 xDrive746.536 kr.300 hk7,6 l/100 km
Audi A6 Avant150 kW TFSI, S tronic751.990 kr.204 hk7,2 l/100 km
Mercedes C 300 StationcarC 300, 9G-TRONIC825.990 kr.258 hk6,5 l/100 km
Porsche 911 Carrera911 Carrera2.624.900 kr.394 hk9,9 l/100 km

Over 600.000 kr. handler det om hurtige udgaver og store premiummodeller. Afgiften vokser hurtigt i den ende, fordi både værdien og CO2-tallet ligger højt. BMW Danmark oplyser ingen kontantpris på blandt andet 3-serie og X2 M35i, og de er derfor ikke med i tabellerne.

Hvad koster afgiften på en benzinbil i 2026?

Registreringsafgiften er 25 % af de første 76.400 kr. af bilens værdi, 85 % op til 237.400 kr. og 150 % af resten. Oveni kommer et CO2-tillæg: 294 kr. pr. gram for de første 107 g, 587 kr. for de næste 30 g og 1.115 kr. for hvert gram over 137 g. Til sidst trækkes et bundfradrag på 25.500 kr. Hele beregningen er gennemgået i vores guide til registreringsafgift 2026.

Den grønne ejerafgift følger også CO2-tallet. For biler mellem 88 og 102 g er den 640 kr. pr. halvår, mellem 103 og 116 g 700 kr., mellem 117 og 131 g 760 kr., mellem 132 og 145 g 800 kr. og mellem 146 og 160 g 1.220 kr.

BilListeprisCO2Værdi før afgiftRegistreringsafgiftAndel af prisenEjerafgift pr. år
Suzuki Swift 1,2 Mild Hybrid169.990 kr.98 gca. 114.900 kr.ca. 55.100 kr.32 %1.280 kr.
Dacia Sandero TCe 100192.990 kr.122 gca. 121.100 kr.ca. 71.900 kr.37 %1.520 kr.
Skoda Scala 1.0 TSI 95 hk232.995 kr.116 gca. 144.700 kr.ca. 88.300 kr.38 %1.400 kr.
Skoda Octavia Combi 1.5 eTSI339.995 kr.114 gca. 203.100 kr.ca. 136.900 kr.40 %1.400 kr.
Mazda CX-5 2.5 141 hk367.990 kr.158 gca. 198.300 kr.ca. 169.700 kr.46 %2.440 kr.
VW T-Roc 1.5 eTSI 116 hk394.995 kr.126 gca. 229.000 kr.ca. 166.000 kr.42 %1.520 kr.
Skoda Superb Combi 1.5 eTSI484.995 kr.118 gca. 269.100 kr.ca. 215.900 kr.45 %1.520 kr.

Sammenlign Octavia Combi og CX-5. Mazdaen har lidt mindre bil før afgift, men betaler cirka 33.000 kr. mere i registreringsafgift. Forklaringen er CO2-tillægget: Octavia Combi betaler cirka 35.600 kr. for sine 114 gram, mens CX-5 med 158 gram betaler cirka 72.500 kr., fordi hvert gram over 137 koster 1.115 kr. Den samme forskel går igen i ejerafgiften, hvor CX-5 betaler 1.040 kr. mere om året.

Superb Combi viser den anden mekanisme. Når værdien før afgift passerer 237.400 kr., koster hver ekstra krone 1,50 kr. i afgift. Derfor udgør afgiften 45 % af prisen, selv om CO2-tallet er lavt. Hvor stor en del af prisen, der samlet går til staten med moms, kan du se på listen over statens andel af bilprisen.

Til sammenligning betaler en elbil i 2026 40 % af den fulde afgift minus 161.300 kr. og er afgiftsfri op til cirka 419.000 kr. Ejerafgiften for en elbil er 920 kr. om året. Du kan regne på din egen bil med beregneren til registreringsafgift og ejerafgiftsberegneren.

Foto: Mazda

Hvad koster benzinen?

Den gennemsnitlige pumpepris for blyfri 95 var 19,47 kr. pr. liter i ugen fra 5. oktober 2026 ifølge Europa-Kommissionens Weekly Oil Bulletin. Med WLTP-forbruget giver det disse priser pr. 100 km:

BilForbrug (WLTP)Benzin pr. 100 kmBenzin ved 15.000 km om året
Suzuki Swift4,4 l/100 kmca. 86 kr.ca. 12.900 kr.
Skoda Fabia og Scala5,1 l/100 kmca. 99 kr.ca. 14.900 kr.
Dacia Sandero5,7 l/100 kmca. 111 kr.ca. 16.600 kr.
Mazda CX-57,0 l/100 kmca. 136 kr.ca. 20.400 kr.

Det faktiske forbrug afhænger af kørslen, årstiden og dækkene, så brug tallene til at sammenligne bilerne, ikke som et løfte. Vil du se den samlede pris over flere år med afskrivning, forsikring og ejerafgift, kan du bruge beregneren for forbrug og totaløkonomi. Skal bilen finansieres, viser billånsberegneren og leasingberegneren den månedlige ydelse.

Benzin, mild hybrid eller fuld hybrid?

En mild hybrid som Swift, Octavia Combi eller T-Roc sænker forbruget lidt, men bilen kører altid på benzinmotoren. En fuld hybrid kan køre korte stykker på el og bruger typisk mindre i bykørsel. Toyota Yaris Hybrid bruger 3,8 l/100 km og koster 233.990 kr., næsten det samme som Scala. Den lavere CO2 giver lavere afgift, men fuld afgift betaler den stadig. Se vores oversigter over de billigste hybridbiler og de bedste hybridbiler.

Kilder og metode

  • Datablad. Priser, forbrug, CO2 og bagagerum stammer fra vores datablad, som er gennemgået mod importørernes danske prislister 8.-9. oktober 2026. Hver bil er vist i den udgave, databladet bruger, som regel den billigste. Priserne er vejledende og inkluderer moms, registreringsafgift og levering.
  • Kun benzinbiler med dansk pris. Modeller uden offentlig dansk listepris, fx den nye Renault Clio, Nissan Juke og flere BMW-modeller, er udeladt. Mild hybrider tæller som benzin, også Suzuki og Ford Puma, som vores datablad fører under hybrid. Fuld hybrider og plug-in hybrider tæller ikke med.
  • Afgiftsberegning. Registreringsafgiften er regnet baglæns fra listeprisen med satserne i Den juridiske vejledning 2026-2 og uden leveringsomkostninger. Tallene er derfor afrundede og kan afvige lidt fra det, importøren har anmeldt. Ejerafgiften er 2026-satsen for biler indregistreret efter 1. juli 2021.
  • Forbrug. Alle forbrugstal er WLTP-tal fra producenten. Vi har ikke selv målt forbruget.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er den billigste nye benzinbil i 2026?

Suzuki Swift 1,2 Mild Hybrid til 169.990 kr. ifølge Suzukis prisliste. Uden hybridsystem er Dacia Sandero TCe 100 billigst til 192.990 kr., og Skoda Fabia med 80 hk koster 194.995 kr. Alle tre har manuelt gear.

Hvilken ny benzinbil bruger mindst brændstof?

Suzuki Swift med 4,4 l/100 km efter WLTP. Blandt bilerne uden hybridsystem bruger Skoda Fabia og Skoda Scala 5,1 l/100 km, og Octavia Combi med mild hybrid ligger på 5,0 l/100 km.

Hvad koster det at køre 100 km i en benzinbil?

Med en literpris på 19,47 kr. koster 100 km cirka 86 kr. i en Swift, 111 kr. i en Sandero og 136 kr. i en Mazda CX-5 efter WLTP-forbruget. Ved 15.000 km om året er forskellen mellem Swift og CX-5 cirka 7.600 kr.

Hvor meget registreringsafgift er der i en ny benzinbil?

Typisk 32-46 % af listeprisen for bilerne i afgiftstabellen. På en Swift er det cirka 55.100 kr., på en Sandero cirka 71.900 kr. og på en Superb Combi cirka 215.900 kr.

Hvad koster ejerafgiften på en benzinbil?

Det afhænger af CO2-udledningen. En bil med 103-116 g/km betaler 1.400 kr. om året, en bil med 146-160 g/km 2.440 kr., og Cupra Formentor med 169 g/km betaler 3.260 kr. med 2026-satserne.

Hvilken ny benzinbil har størst bagagerum?

Under 600.000 kr. har Skoda Superb Combi og VW Passat Variant størst bagagerum med 690 liter. Under 400.000 kr. er det Skoda Octavia Combi med 640 liter til 339.995 kr. Alle stationcars står under stationcars.

Kan man stadig købe en ny VW Golf med benzinmotor?

Ikke i den almindelige udgave. Volkswagen Danmarks Golf-prisliste indeholder i oktober 2026 kun Golf GTI Clubsport til 674.995 kr. med 300 hk.

Er en mild hybrid en benzinbil?

Ja, i afgiftsmæssig forstand. Bilen har ingen stikkontakt og kan ikke køre på ren el, så den betaler fuld registreringsafgift efter sit CO2-tal ligesom en almindelig benzinbil. Det gælder fx Suzuki Swift, Ford Puma og VW T-Roc 1.5 eTSI.

Næste skridt

Regn videre på din egen bil

Kilder

24 kilder · tjekket af redaktionen
  1. 1.Den juridiske vejledning 2026-2, I.A.1.4.2: skala, CO2-tillæg og bundfradrag for registreringsafgifttax.dk
  2. 2.Den juridiske vejledning 2026-2, I.A.3.3.1: CO2-ejerafgift (satser pr. halvår)tax.dk
  3. 3.FDM: Så meget falder afgiften på benzinbiler i 2026fdm.dk
  4. 4.Europa-Kommissionen: Weekly Oil Bulletin (Danmark, Euro 95 19,47 kr. pr. liter, uge fra 5. oktober 2026)energy.ec.europa.eu
  5. 5.Suzuki Danmark: Swift prisliste pr. 2. januar 2026 (1,2 Mild Hybrid Upgrade 169.990 kr.)brochurer.suzuki.dk
  6. 6.Suzuki Danmark: Vitara prisliste pr. 27. april 2026 (229.990 kr.)brochurer.suzuki.dk
Vis alle 24 kilder
  1. 7.Suzuki Danmark: S-Cross prisliste pr. 27. april 2026 (254.990 kr.)brochurer.suzuki.dk
  2. 8.Dacia Danmark: Prisliste Sandero og Sandero Stepway (25.9.-31.12.2026)edge.sitecorecloud.io
  3. 9.Škoda Danmark: Fabia prisliste (194.995 kr.)ww4.skoda.dk
  4. 10.Škoda Danmark: Scala prisliste (232.995 kr.)ww4.skoda.dk
  5. 11.Škoda Danmark: Octavia Combi prisliste (339.995 kr., RS 624.995 kr.)ww4.skoda.dk
  6. 12.Škoda Danmark: Superb Combi prisliste (484.995 kr.)ww4.skoda.dk
  7. 13.Ford Danmark: Puma vejledende prisliste 17. september 2026 (323.643 kr.)katalog.ford.dk
  8. 14.Mazda Danmark: Den nye Mazda CX-5, priser og specifikationer juli 2026media-assets.mazda.eu
  9. 15.Mazda Danmark: MX-5 priser og udstyr, juni 2026 (324.700 kr.)media-assets.mazda.eu
  10. 16.mini.dk: Modeller og priser, MINI Cooper (fra 390.261 kr.)mini.dk
  11. 17.CUPRA Danmark: Formentor prisliste (2.0 TSI 4x4 204 hk 459.960 kr., 1.5 eTSI 470.180 kr.)prislister.cupradanmark.dk
  12. 18.Mercedes-Benz Danmark: A-Klasse prisliste 01.01.2026mercedes-benz.dk
  13. 19.Volkswagen Danmark: Prisliste T-Roc (udskrevet 8. okt. 2026)volkswagen.dk
  14. 20.Volkswagen Danmark: Prisliste Golf (kun GTI Clubsport, udskrevet 8. okt. 2026)volkswagen.dk
  15. 21.Nissan Danmark: Juke kundeprisliste ("Prisen er under opdatering")www-europe.nissan-cdn.net
  16. 22.Hyundai Danmark: Tidligere modeller, i20 (udsolgt)hyundai.dk
  17. 23.Kia Danmark: modeloversigt (kun elbiler)kia.com
  18. 24.Renault Danmark: Prislister og brochurer (kun elbiler, ingen Clio, Captur eller Austral)renault.dk

Læs også

Mere om Økonomiske Biler

Se alle →