Spring til indhold
Bil-Portalen

Økonomiske BilerGuide · 9 min. læsning

Nye benzinbiler 2026: priser, forbrug og afgift på de modeller, du kan købe nu

Alle nye benzinbiler med dansk listepris i oktober 2026, delt op i tre prisklasser med forbrug, CO2 og bagagerum. Plus hvad registreringsafgift og ejerafgift koster på en benzinbil i 2026.

Af Bil-Portalens redaktion · Publiceret · Opdateret

Dacia Sandero, kompakt hatchback med den nye front, set skråt forfra
Foto: Dacia / Renault Group (© Sébastien STAUB/Publicis Conseil)

Den billigste nye benzinbil i Danmark i oktober 2026 er Dacia Sandero TCe 100 til 192.990 kr. Lige efter kommer Skoda Fabia med 80 hk til 194.995 kr. I alt har vi 64 benzinbiler med dansk listepris i vores datablad, og knap halvdelen af dem koster under 500.000 kr.

En benzinbil betaler fuld registreringsafgift. På en Sandero er det cirka 72.000 kr., og på en mellemstor SUV som Mazda CX-5 cirka 170.000 kr. Ejerafgiften for bilerne i denne oversigt ligger mellem 1.400 og 2.440 kr. om året.

Flere kendte navne er forsvundet fra prislisterne. Volkswagen Danmark sælger kun Golf som GTI Clubsport, og Hyundai i20 er udsolgt. Den gamle udgave af denne artikel anbefalede også Toyota RAV4, Honda Civic Type R, Kia Sportage og Kia Picanto, som ikke længere står i de danske prislister.

De billigste benzinbiler: under 260.000 kr.

ModelUdgave i databladetPrisForbrugCO2Bagagerum
Dacia SanderoTCe 100, manuel192.990 kr.5,7 l/100 km122 g410 l
Skoda Fabia1.0 MPI 80 hk, manuel194.995 kr.5,1 l/100 km116 g380 l
Dacia Sandero StepwayTCe 110, manuel212.990 kr.6,2 l/100 km128 g410 l
SEAT Ibiza1.0 MPI 80 hk, manuel219.990 kr.5,3 l/100 km120 g355 l
Hyundai Bayon1.0 T-GDi 100 hk, manuel229.995 kr.5,5 l/100 km124 g411 l
Skoda Scala1.0 TSI 95 hk, manuel232.995 kr.5,1 l/100 km116 g467 l
Skoda Kamiq1.0 TSI 95 hk, manuel247.995 kr.5,4 l/100 km122 g400 l
Dacia JoggerTCe 110, 7 sæder, manuel250.990 kr.6,0 l/100 km136 g212 l
VW Polo1.0 MPI 80 hk, manuel253.995 kr.5,4 l/100 km122 g351 l

Alle de billigste har manuel gearkasse og en trecylindret 1,0-liters motor. Læg mærke til effekten: Fabia, Ibiza og Polo har i grundudgaven 80 hk uden turbo og bruger 15,3-15,6 sekunder fra 0 til 100 km/t ifølge producenterne. Skoda Scala med 95 hk turbomotor klarer det på 10,8 sekunder, deler det laveste forbrug med Fabia og har gruppens største bagagerum. Sandero har mere effekt end Fabia for næsten samme pris, men bruger mere benzin.

Dacia Jogger er den eneste syvpersoners bil i prisklassen. De 212 liter er bagagerummet med alle syv sæder i brug.

Den fulde liste med alle drivlinjer, også elbiler, finder du under billigste nye biler.

Kompakte biler og SUV'er: 260.000-400.000 kr.

ModelUdgave i databladetPrisForbrugCO2Bagagerum
Mazda3 Hatchback2.5 140 hk, manuel261.500 kr.5,8 l/100 km132 g334 l
VW T-Cross1.0 TSI 95 hk, manuel274.995 kr.5,4 l/100 km124 g455 l
Mazda CX-302.5 140 hk, manuel276.500 kr.6,0 l/100 km135 g430 l
SEAT Arona1.0 TSI 115 hk, manuel279.990 kr.5,3 l/100 km120 g400 l
Skoda Octavia Combi1.5 eTSI mild hybrid 115 hk, DSG339.995 kr.5,0 l/100 km114 g640 l
Nissan QashqaiMHEV 158 hk, automat342.900 kr.6,2 l/100 km140 g504 l
Mazda CX-52.5 141 hk, automat367.990 kr.7,0 l/100 km158 g583 l
VW T-Roc1.5 eTSI mild hybrid 116 hk, DSG394.995 kr.5,5 l/100 km126 g475 l
Skoda Karoq1.5 TSI 150 hk, DSG399.995 kr.6,0 l/100 km138 g521 l

Over 300.000 kr. har de fleste modeller automatgear og en 48 volt mild hybrid. Den kan ikke køre på ren el, men hjælper motoren ved igangsætning. I prislisterne og i vores datablad tæller de som benzinbiler.

Skoda Octavia Combi skiller sig ud med 640 liter bagagerum og den laveste CO2-udledning i gruppen. Den nye tredje generation af Mazda CX-5 har 583 liter bagagerum, men den har det højeste forbrug i hele oversigten, og det kan man se på afgifterne nedenfor. Anden generation af VW T-Roc koster 55.000 kr. mere end Octavia Combi og har 165 liter mindre bagagerum.

Foto: Škoda Auto

Familiebiler og premium: 400.000-600.000 kr.

ModelUdgave i databladetPrisForbrugCO2Bagagerum
Cupra Leon Sportstourer1.5 eTSI 150 hk, DSG412.290 kr.5,5 l/100 km126 g620 l
Audi A3 Sportback35 TFSI 150 hk, S tronic424.990 kr.5,5 l/100 km125 g380 l
BMW 1-serie120 M Sport443.164 kr.5,4 l/100 km121 g300 l
Skoda Superb Combi1.5 eTSI mild hybrid 150 hk, DSG484.995 kr.5,2 l/100 km118 g690 l
VW Passat Variant1.5 eTSI mild hybrid 150 hk, DSG499.995 kr.5,3 l/100 km121 g690 l
Audi Q3150 hk TFSI, S tronic559.990 kr.6,1 l/100 km140 g488 l
BMW X1sDrive18i M Sport561.762 kr.6,5 l/100 km146 g540 l

Her er det stationcarene, der giver mest plads pr. krone. Skoda Superb Combi og Passat Variant har begge 690 liter bagagerum og bruger mindre benzin end de mindre premium-SUV'er. Over 600.000 kr. handler det om store premiummodeller og hurtige udgaver som Golf GTI Clubsport, Octavia RS og Porsche 911.

Hvad koster afgiften på en benzinbil i 2026?

Registreringsafgiften er 25 % af de første 76.400 kr. af bilens værdi, 85 % op til 237.400 kr. og 150 % af resten. Oveni kommer et CO2-tillæg: 294 kr. pr. gram for de første 107 g, 587 kr. for de næste 30 g og 1.115 kr. for hvert gram over 137 g. Til sidst trækkes et bundfradrag på 25.500 kr. Hele beregningen er gennemgået i vores guide til registreringsafgift 2026.

Den grønne ejerafgift følger også CO2-tallet. For biler mellem 103 og 116 g er den 700 kr. pr. halvår, mellem 117 og 131 g 760 kr., mellem 132 og 145 g 800 kr. og mellem 146 og 160 g 1.220 kr.

BilListeprisCO2Værdi før afgiftRegistreringsafgiftAndel af prisenEjerafgift pr. år
Dacia Sandero TCe 100192.990 kr.122 gca. 121.100 kr.ca. 71.900 kr.37 %1.520 kr.
Skoda Scala 1.0 TSI 95 hk232.995 kr.116 gca. 144.600 kr.ca. 88.400 kr.38 %1.400 kr.
Skoda Octavia Combi 1.5 eTSI339.995 kr.114 gca. 203.100 kr.ca. 136.900 kr.40 %1.400 kr.
Mazda CX-5 2.5 141 hk367.990 kr.158 gca. 198.300 kr.ca. 169.700 kr.46 %2.440 kr.
VW T-Roc 1.5 eTSI 116 hk394.995 kr.126 gca. 229.000 kr.ca. 166.000 kr.42 %1.520 kr.
Skoda Superb Combi 1.5 eTSI484.995 kr.118 gca. 269.100 kr.ca. 215.900 kr.45 %1.520 kr.

Sammenlign Octavia Combi og CX-5. Mazdaen har lidt mindre bil før afgift, men betaler cirka 33.000 kr. mere i registreringsafgift. Forklaringen er CO2-tillægget: Octavia Combi betaler cirka 35.600 kr. for sine 114 gram, mens CX-5 med 158 gram betaler cirka 72.500 kr., fordi hvert gram over 137 koster 1.115 kr. Den samme forskel går igen i ejerafgiften, hvor CX-5 betaler 1.040 kr. mere om året.

Superb Combi viser den anden mekanisme. Når værdien før afgift passerer 237.400 kr., koster hver ekstra krone 1,50 kr. i afgift. Derfor udgør afgiften 45 % af prisen, selv om CO2-tallet er lavt.

Til sammenligning betaler en elbil i 2026 40 % af den fulde afgift minus 161.300 kr. og er afgiftsfri op til cirka 419.000 kr. Ejerafgiften for en elbil er 920 kr. om året. Du kan regne på din egen bil med beregneren til registreringsafgift og ejerafgiftsberegneren.

Foto: Mazda

Benzin, mild hybrid eller fuld hybrid?

En mild hybrid som Octavia Combi eller T-Roc sænker forbruget lidt, men bilen kører altid på benzinmotoren. En fuld hybrid kan køre korte stykker på el og bruger typisk mindre i bykørsel. Toyota Yaris Hybrid bruger 3,8 l/100 km og koster 233.990 kr., næsten det samme som Scala. Den lavere CO2 giver lavere afgift, men fuld afgift betaler den stadig. Se vores oversigter over de billigste hybridbiler og de bedste hybridbiler.

Vil du sammenligne den samlede pris over flere år, inklusive brændstof og afskrivning, kan du bruge beregneren for forbrug og totaløkonomi.

Kilder og metode

  • Datablad. Priser, forbrug, CO2 og bagagerum stammer fra vores datablad, som er gennemgået mod importørernes danske prislister 8. oktober 2026. Hver bil er vist i den udgave, databladet bruger, som regel den billigste. Priserne er vejledende og inkluderer moms, registreringsafgift og levering.
  • Kun benzinbiler med dansk pris. Modeller uden dansk listepris, fx den nye Renault Clio, er udeladt. Mild hybrider tæller som benzin, fuld hybrider og plug-in hybrider gør ikke.
  • Afgiftsberegning. Registreringsafgiften er regnet baglæns fra listeprisen med satserne i Den juridiske vejledning 2026-2 og uden leveringsomkostninger. Tallene er derfor afrundede og kan afvige lidt fra det, importøren har anmeldt. Ejerafgiften er 2026-satsen for biler indregistreret efter 1. juli 2021.
  • Forbrug. Alle forbrugstal er WLTP-tal fra producenten. Vi har ikke selv målt forbruget.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er den billigste nye benzinbil i 2026?

Dacia Sandero TCe 100 til 192.990 kr. ifølge Dacias prisliste, der gælder til 31. december 2026. Skoda Fabia med 80 hk koster 194.995 kr.

Hvilken ny benzinbil bruger mindst brændstof?

Blandt de rene benzinbiler bruger Skoda Fabia og Skoda Scala 5,1 l/100 km efter WLTP. Med mild hybrid ligger Octavia Combi på 5,0 l/100 km.

Hvor meget registreringsafgift er der i en ny benzinbil?

Typisk 37-46 % af listeprisen for bilerne i denne oversigt. På en Sandero er det cirka 72.000 kr., på en Superb Combi cirka 216.000 kr.

Hvad koster ejerafgiften på en benzinbil?

Det afhænger af CO2-udledningen. En bil med 103-116 g/km betaler 1.400 kr. om året, og en bil med 146-160 g/km betaler 2.440 kr. om året med 2026-satserne.

Kan man stadig købe en ny VW Golf med benzinmotor?

Ikke i den almindelige udgave. Volkswagen Danmarks Golf-prisliste indeholder i oktober 2026 kun Golf GTI Clubsport til 674.995 kr.

Er en mild hybrid en benzinbil?

Ja, i afgiftsmæssig forstand. Bilen har ingen stikkontakt og kan ikke køre på ren el, så den betaler fuld registreringsafgift efter sit CO2-tal ligesom en almindelig benzinbil.

Kilder

12 kilder · tjekket af redaktionen
  1. 1.Den juridiske vejledning 2026-2, I.A.1.4.2: skala, CO2-tillæg og bundfradrag for registreringsafgifttax.dk
  2. 2.Den juridiske vejledning 2026-2, I.A.3.3.1: CO2-ejerafgift (satser pr. halvår)tax.dk
  3. 3.FDM: Så meget falder afgiften på benzinbiler i 2026fdm.dk
  4. 4.Dacia Danmark: Prisliste Sandero og Sandero Stepway (25.9.-31.12.2026)edge.sitecorecloud.io
  5. 5.Škoda Danmark: Fabia prisliste (194.995 kr.)ww4.skoda.dk
  6. 6.Škoda Danmark: Scala prisliste (232.995 kr.)ww4.skoda.dk
Vis alle 12 kilder
  1. 7.Škoda Danmark: Octavia Combi prisliste (339.995 kr.)ww4.skoda.dk
  2. 8.Škoda Danmark: Superb Combi prisliste (484.995 kr.)ww4.skoda.dk
  3. 9.Mazda Danmark: Den nye Mazda CX-5, priser og specifikationer juli 2026media-assets.mazda.eu
  4. 10.Volkswagen Danmark: Prisliste T-Roc (udskrevet 8. okt. 2026)volkswagen.dk
  5. 11.Volkswagen Danmark: Prisliste Golf (kun GTI Clubsport, udskrevet 8. okt. 2026)volkswagen.dk
  6. 12.Hyundai Danmark: Tidligere modeller, i20 (udsolgt)hyundai.dk

Læs også

Mere om Økonomiske Biler

Se alle →