Spring til indhold
Bil-Portalen

Økonomiske BilerOversigt · 13 min. læsning

Billigste nye bil i Danmark 2026: de billigste elbiler, benzin- og hybridbiler

Danmarks billigste nye bil koster 142.990 kr. og er en elbil. Her er alle elbiler under 190.000 kr. og de billigste benzin- og hybridbiler med importørernes priser fra oktober 2026, og forklaringen på, hvorfor elbilerne ligger lavest.

Af Bil-Portalens redaktion · Publiceret · Opdateret

Citroën ë-C3, den billigste nye bil i Danmark i oktober 2026
Foto: Citroën / Stellantis Media

Den billigste nye bil i Danmark i oktober 2026 er en elbil: Citroën ë-C3 Iconic til 142.990 kr. med 30 kWh batteri, 204 km rækkevidde efter WLTP og fem sæder. Lige efter kommer Renault Twingo E-Tech til 146.990 kr. fra lager og Leapmotor B03X til 149.990 kr. Den billigste nye benzinbil er Suzuki Swift med mild hybrid til 169.990 kr.

Forklaringen er afgiften. En elbil med en afgiftspligtig værdi under cirka 419.000 kr. betaler ingen registreringsafgift i 2026, mens en lille benzinbil som Dacia Sandero betaler cirka 71.900 kr. Derfor findes der 23 elbiler under 200.000 kr. i vores datablad, men kun fire benzin- og hybridbiler.

Alle priser herunder er vejledende kontantpriser inklusive levering fra importørernes egne prislister, tjekket 8.-9. oktober 2026. Flere af de laveste priser gælder lagerbiler, kampagneudgaver eller prislister, der udløber 30. oktober eller 30. november, så tjek prisen hos forhandleren, før du skriver under.

Modellerne i artiklen

Pris og data fra databladet

Alle elbiler under 190.000 kr.

Tabellen viser den billigste udgave af hver model, der sælges i Danmark nu. Batteri, rækkevidde og bagagerum hører til netop den udgave, ikke til topmodellen.

#Model og udgavePris fraBatteriRækkevidde (WLTP)BagagerumBemærk
1Citroën ë-C3 Iconic142.990 kr.30 kWh204 km310 lkampagneudgave
2Renault Twingo E-Tech Evolution146.990 kr.27,5 kWh263 km360 llagerpris, 4 sæder
3Leapmotor B03X Life149.990 kr.39,8 kWh292 km405 lså længe lager haves
4BYD Dolphin Surf Active149.995 kr.30 kWh220 km308 llagerbiler, 4 sæder
5GAC Aion UT City159.990 kr.44 kWh320 km440 lny i oktober 2026
6Fiat Grande Panda La Prima169.990 kr.44 kWh322 km361 lse teksten
7Hyundai Inster Essential174.995 kr.42 kWh327 km280 l4 sæder
8JAC E30X Green City174.995 kr.41 kWh281 km310 lkampagne, lagerbiler
9MG4 EV Urban Comfort174.999 kr.42,8 kWh325 km382 l
10Peugeot E-208 Vision179.990 kr.50 kWh362 km311 l
11Leapmotor B05 Life179.990 kr.56,2 kWh401 km345 l
12Kia EV2 Access184.999 kr.42,2 kWh312 km362 l4 sæder
13Nissan Micra Engage189.900 kr.40 kWh316 km383 l
14Renault 5 E-Tech Evolution189.990 kr.40 kWh312 km326 lprisliste til 30. okt.
15VW ID. Polo Trend189.995 kr.37 kWh323 km441 l
16Škoda Epiq Essence189.995 kr.37 kWh325 km475 l

Hele listen med løbende opdaterede priser finder du under billigste elbiler, og vi gennemgår de små elbiler mere udførligt i billigste elbil 2026.

Citroën ë-C3 er den billigste nye bil i vores datablad og har fem sæder. Citroën markerer Iconic som en kampagneudgave med et års opladning fra Norlys. Med 44 kWh og 320 km koster den 169.990 kr. Du kan se den mod den næstbilligste i sammenligningen af ë-C3 og Twingo.

Renault Twingo E-Tech koster 146.990 kr. som lagerbil og 149.990 kr. bestilt fra fabrikken. Den har fire sæder, 27,5 kWh og 263 km rækkevidde. Priserne gælder til 30. november 2026 ved indregistrering inden udgangen af året.

Leapmotor B03X er den billigste SUV i vores datablad med 176 hk, 292 km og 405 liter bagagerum. Leapmotor skriver, at prisen gælder, så længe lager haves.

BYD Dolphin Surf Active har fire sæder og 220 km rækkevidde, og BYD skriver selv, at der er et begrænset antal lagerbiler. Boost-udgaven med 43,2 kWh og 322 km koster 174.995 kr. Dolphin Surf fik fem stjerner hos Euro NCAP i 2025.

GAC Aion UT giver mest bil for under 160.000 kr. med 204 hk, 44 kWh, 320 km og 440 liter bagagerum. Den kom til de danske forhandlere 1. oktober 2026.

Fiat Grande Panda koster 169.990 kr. i topudstyret La Prima. Fiats prisliste skriver, at prisen gælder, så længe lager haves og ved køb senest 30. september 2026, men den stod stadig online 8. oktober. Spørg derfor forhandleren, om prisen stadig gælder.

Hyundai Inster koster 174.995 kr. med 42 kWh. For 10.000 kr. mere får du 49 kWh og 370 km. Inster har fire sæder i de billige udgaver og fik fire stjerner hos Euro NCAP i 2025 med 70 % for beskyttelse af voksne passagerer.

Leapmotor B05 har den længste rækkevidde blandt elbilerne under 200.000 kr. med 401 km fra et 56,2 kWh-batteri til 179.990 kr.

Kia EV2 Access til 184.999 kr. har fire sæder. Vil du have fem, starter Prestige ved 199.999 kr. Kia giver 7 års garanti på bilen og 8 år på batteriet.

Renault 5 koster 189.990 kr. med 40 kWh. Med 52 kWh og op til 410 km koster den fra 224.990 kr. Renault 5 og søsteren Renault 4 fik begge fire stjerner hos Euro NCAP.

Vil du have mest rækkevidde for pengene snarere end den laveste pris, har vi regnet kroner pr. kilometer på alle elbiler under 400.000 kr. i guiden til bedste elbil til prisen.

Foto: Hyundai Motor Europe

De 12 billigste benzin- og hybridbiler

Blandt bilerne med benzinmotor er der langt færre billige modeller. Kun fire i vores datablad koster under 200.000 kr.

#Model og udgavePris fraMotorForbrugBagagerumSæder
1Suzuki Swift Upgrade169.990 kr.1,2 mild hybrid, 82 hk, manuel4,4 l/100 km265 l5
2Dacia Sandero Expression TCe 100192.990 kr.1,0 turbo, 100 hk, manuel5,7 l/100 km410 l5
3Škoda Fabia Essence 1,0 MPI194.995 kr.1,0 benzin, 80 hk, manuel5,1 l/100 km380 l5
4Toyota Aygo X Play199.990 kr.1,5 hybrid, 116 hk3,8 l/100 km231 l4
5Dacia Sandero Stepway TCe 110212.990 kr.1,0 turbo, 110 hk, manuel6,2 l/100 km410 l5
6SEAT Ibiza Style 1,0 MPI219.990 kr.1,0 benzin, 80 hk, manuel5,3 l/100 km355 l5
7Mazda2 Hybrid Prime-Line223.990 kr.1,5 hybrid, 116 hk3,7 l/100 km286 l5
8Suzuki Vitara Club229.990 kr.1,4 mild hybrid, 110 hk, manuel5,3 l/100 km362 l5
9Hyundai Bayon Essential229.995 kr.1,0 T-GDi, 100 hk, manuel5,5 l/100 km411 l5
10Škoda Scala Essence232.995 kr.1,0 TSI, 95 hk, manuel5,1 l/100 km467 l5
11Toyota Yaris Hybrid Active233.990 kr.1,5 hybrid, 116 hk3,8 l/100 km286 l5
12Škoda Kamiq Essence247.995 kr.1,0 TSI, 95 hk, manuel5,4 l/100 km400 l5

Alle drivlinjer samlet, sorteret efter pris, står på listen over billigste nye biler. Alle benzinbiler med forbrug og afgift finder du i nye benzinbiler 2026.

Suzuki Swift er den billigste nye bil med benzinmotor. Den har en mild hybrid som standard, men kan ikke køre på el alene, så den betaler fuld afgift som en benzinbil. Den bruger 4,4 l/100 km og har 265 liter bagagerum. Se den mod Sandero i sammenligningen af Sandero og Swift.

Dacia Sandero er den billigste benzinbil uden hybridsystem. Prisen på 192.990 kr. gælder Expression med manuelt gear, varme i forsæderne og 10-tommer skærm. Til gengæld fik Sandero kun to stjerner hos Euro NCAP i 2021 (testet som Stepway) med 42 % for sikkerhedsassistance og 41 % for beskyttelse af fodgængere og cyklister.

Škoda Fabia koster 194.995 kr. med en 80 hk-motor uden turbo. Den mere almindelige 1,0 TSI med 95 hk koster 209.995 kr. Fabia fik fem stjerner hos Euro NCAP i 2021.

Toyota Aygo X sælges nu kun som hybrid med 116 hk og er den billigste fuld hybrid. Den har fire sæder og 231 liter bagagerum og fik fire stjerner hos Euro NCAP i 2025.

Skal der være plads til syv, er Dacia Jogger til 250.990 kr. den billigste nye syvpersoners bil i vores datablad. Den billigste plug-in hybrid er MG HS til 279.999 kr.

Foto: Dacia

Derfor er elbilerne billigst: afgiften i 2026

Registreringsafgiften er grunden til, at en lille elbil kan koste mindre end en lille benzinbil med samme størrelse.

Benzin- og dieselbiler betaler 25 % af de første 76.400 kr. af den afgiftspligtige værdi, 85 % af beløbet op til 237.400 kr. og 150 % af resten. Oveni kommer et CO2-tillæg på 294 kr. pr. gram op til 107 g/km og 587 kr. pr. gram derover, og så trækkes et bundfradrag på 25.500 kr. fra.

For en Sandero med 122 g CO2/km giver det efter vores beregning cirka 71.900 kr. i registreringsafgift, regnet baglæns fra listeprisen. Det er godt en tredjedel af bilens pris. På en Swift med 98 g er det cirka 55.100 kr. Dacia skriver selv i prislisten, at ekstraudstyret er prissat med 85 % afgift.

Elbiler betaler i 2026 kun 40 % af den fulde afgift, og derefter trækkes et særligt bundfradrag på 161.300 kr. fra. Afgiften kan ikke blive negativ. Det betyder:

  • Elbiler med en afgiftspligtig værdi op til cirka 419.000 kr. betaler 0 kr. i registreringsafgift. Kia angiver i sine prislister grænsen til cirka 424.000 kr. inklusive levering.
  • Over grænsen koster hver ekstra krone i bilens værdi cirka 60 øre i afgift (40 % af 150 %-satsen).
  • En elbil med en afgiftspligtig værdi på 450.000 kr. betaler cirka 18.400 kr., og ved 500.000 kr. er beløbet omkring 48.400 kr. (vores beregning).

Prøv selv med konkrete tal i registreringsafgift-beregneren, og se alle afgiftsfrie modeller under elbiler uden registreringsafgift.

Hvad betyder det for prisbilledet?

Bunden af markedet er blevet elektrisk. I vores datablad findes 23 elbiler til under 200.000 kr., men kun fire benzin- og hybridbiler. Flere klassiske minibiler med benzinmotor, fx Kia Picanto og Hyundai i20, sælges ikke længere som nye i Danmark, og de nye budgetmodeller fra blandt andet Leapmotor, GAC, JAC og Volkswagen-koncernen er elbiler.

Udstyr er billigere på en elbil. På en benzinbil betaler du 85 % afgift oveni prisen på metallak, større fælge og pakker. På en elbil under grænsen betaler du ingen. Kia skriver det direkte i prislisten for EV2: farverne er prissat med 0 % afgift.

Det store batteri koster ofte kun lidt mere. Hyundai tager 10.000 kr. for at hæve Inster fra 327 til 370 km, og hos MG koster det 25.000 kr. at gå fra 340 til 480 km i MGS5. Der lægges ingen afgift oven på merprisen, så længe bilen holder sig under grænsen.

Grænsen på cirka 419.000 kr. er en kant. En elbil lige under grænsen betaler intet, mens hver krone over koster cirka 60 øre i afgift. Efter den gældende lov stiger elbilernes andel af den fulde afgift til 48 % i 2027, og bundfradraget falder til 152.200 kr. Grænsen for en afgiftsfri elbil bliver dermed lavere. Afgiften fastlægges, når bilen indregistreres, så en bil indregistreret i 2026 beholder 2026-reglerne.

Foto: Kia

Billigst at købe er ikke altid billigst at eje

Indkøbsprisen er kun én del af regningen. Det her taler også med:

  • Ejerafgift: En elbil betaler 460 kr. pr. halvår i 2026, altså 920 kr. om året. Swift betaler 640 kr. pr. halvår og Sandero 760 kr. ifølge importørernes prislister, altså 1.280 og 1.520 kr. om året.
  • Energi: Husholdningernes elpris var 1,77 kr. pr. kWh i første halvår 2026 ifølge Danmarks Statistik. En Kia EV2 bruger 152-154 Wh/km efter WLTP, så 100 km koster cirka 27 kr. ved hjemmeladning. Med en benzinpris på 19,47 kr. pr. liter koster 100 km cirka 86 kr. i en Swift og 111 kr. i en Sandero efter WLTP-forbruget.
  • Lynladning er markant dyrere pr. kWh end hjemmeladning, og ifølge FDM hævede OK, Shell, Q8 og Circle K priserne med omkring 20 øre pr. kWh i september. Kører du langt og ofte uden ladeboks, skrumper elbilens fordel.
  • Værditab og forsikring afhænger af modellen og af din egen situation, så brug dine egne tal.

Vores beregner til samlede ejeromkostninger lægger værditab, energi, forsikring, service og ejerafgift sammen til en pris pr. måned, så du kan sammenligne en billig elbil og en billig benzinbil på dit eget kørselsmønster. Skal bilen finansieres, kan du regne ydelsen ud i billånsberegneren eller leasingberegneren.

Sådan har vi udvalgt

  • Udvalg: Nye personbiler i vores datablad, som importøren sælger i Danmark i oktober 2026. Modeller, der ikke længere sælges som nye, er taget ud, selv om de har en modelside.
  • Pris: Vejledende kontantpris inklusive levering for den billigste udgave ifølge importørens egen prisliste eller hjemmeside, tjekket 8.-9. oktober 2026. Hvor prisen kun gælder lagerbiler, en kampagne eller udløber inden for få uger, står det i tabellen eller teksten.
  • Specifikationer: Batteri, rækkevidde, forbrug og bagagerum gælder den udgave, der står i tabellen. Rækkevidde og forbrug er producentens WLTP-tal.
  • Sikkerhed: Stjerner fra Euro NCAP's egne resultatsider med testår. Euro NCAP skærper kravene løbende, så en vurdering fra 2021 kan ikke sammenlignes direkte med en fra 2025.
  • Afgift: Vores egne beregninger ud fra satserne i Den juridiske vejledning 2026-2. Den faktiske afgift afhænger af den afgiftspligtige værdi, som forhandleren opgør.

Tabellerne er sorteret efter pris alene. Vi har ikke vurderet køreegenskaber, og den billigste bil er ikke nødvendigvis det bedste køb. Er du på udkig efter en større bil, så se også billigste SUV og billigste familiebil.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er Danmarks billigste nye bil i 2026?

Citroën ë-C3 Iconic til 142.990 kr. er den billigste nye bil i oktober 2026. Den har fem sæder og 204 km rækkevidde, men er en kampagneudgave. Derefter følger Renault Twingo E-Tech til 146.990 kr. fra lager og Leapmotor B03X til 149.990 kr.

Hvad er den billigste nye benzinbil?

Suzuki Swift 1,2 Mild Hybrid til 169.990 kr. Uden hybridsystem er Dacia Sandero billigst til 192.990 kr., tæt fulgt af Škoda Fabia med 80 hk til 194.995 kr.

Hvorfor er elbiler billigere end benzinbiler i 2026?

Elbiler betaler kun 40 % af den fulde registreringsafgift minus et bundfradrag på 161.300 kr. Det gør elbiler op til cirka 419.000 kr. afgiftsfri, mens en Sandero til 192.990 kr. betaler cirka 71.900 kr. i afgift.

Hvad er den billigste nye bil med fem sæder?

Citroën ë-C3 til 142.990 kr. har fem sæder. Twingo, Dolphin Surf, Inster og den billigste Kia EV2 har kun fire. Med mere plads er GAC Aion UT til 159.990 kr. et bud med 440 liter bagagerum og fem sæder.

Hvilken billig elbil kører længst?

Under 200.000 kr. har Leapmotor B05 længst rækkevidde med 401 km til 179.990 kr. Peugeot E-208 kører 362 km til samme pris. Rangeret efter kroner pr. kilometer finder du dem i bedste elbil til prisen.

Bliver elbiler dyrere i 2027?

Efter den gældende lov stiger elbilernes afgift til 48 % af den fulde afgift i 2027, og bundfradraget falder til 152.200 kr. De billigste elbiler vil fortsat være afgiftsfri, men grænsen falder. En bil indregistreret i 2026 beholder 2026-reglerne.

Kan jeg forhandle prisen på en billig bil?

Ja, men rabatten er ofte allerede indregnet i lagerpriser og kampagneudgaver som hos Citroën, Renault, Leapmotor, BYD og JAC. Bed om en skriftlig pris med levering og ekstraudstyr, og sammenlign den med importørens vejledende pris.

Næste skridt

Regn videre på din egen bil

Kilder

41 kilder · tjekket af redaktionen
  1. 1.Den juridiske vejledning 2026-2, I.A.1.4.2 Registreringsafgift af personbilertax.dk
  2. 2.Den juridiske vejledning 2026-2, I.A.1.4.5 Nul- og lavemissionsbilertax.dk
  3. 3.Den juridiske vejledning 2026-2, I.A.3.3.1 CO2-ejerafgifttax.dk
  4. 4.FDM: Så meget falder afgiften på dyre elbiler i 2026 (grænsen på ca. 419.000 kr.)fdm.dk
  5. 5.FDM: Se prisen for at lade din elbil på en offentlig ladestander (opdateret 18. september 2026)fdm.dk
  6. 6.Danmarks Statistik: El- og naturgaspriser (1,77 kr. pr. kWh, 1. halvår 2026)dst.dk
Vis alle 41 kilder
  1. 7.Europa-Kommissionen: Weekly Oil Bulletin (Danmark, Euro 95 19,47 kr. pr. liter, uge fra 5. oktober 2026)energy.ec.europa.eu
  2. 8.Citroën Danmark: Ny ë-C3 priser og specifikationer (Iconic 30 kWh 142.990 kr.)citroen.dk
  3. 9.Citroën Danmark: ë-C3 modelside (44 kWh og 320 km fra 169.990 kr.)citroen.dk
  4. 10.Renault Danmark: Prisliste Twingo E-Tech electric, 28. august-30. november 2026edge.sitecorecloud.io
  5. 11.Leapmotor Danmark: B03X priser og specifikationer (Life 149.990 kr.)leapmotor.dk
  6. 12.Leapmotor Danmark: B05 priser og specifikationer (Life 179.990 kr.)leapmotor.dk
  7. 13.BYD Danmark: Dolphin Surf pris og detaljer (Active 149.995 kr.)bydauto.dk
  8. 14.BYD Danmark: Dolphin Surf er landet (priser på Active, Boost og Comfort)mynewsdesk.com
  9. 15.GAC Danmark: AION UT prisliste, opdateret 22. september 2026 (City 159.990 kr.)cdn.prod.website-files.com
  10. 16.Fiat Danmark: Grande Panda prisliste kontant (La Prima 169.990 kr.)fiat.dk
  11. 17.Hyundai Danmark: Inster prisliste, revideret 18. august 2026katalog.hyundai.dk
  12. 18.JAC Danmark: E30X prisliste (Green City 174.995 kr., kampagne)cdn.sanity.io
  13. 19.MG Danmark: MG4 EV Urban prisliste, udskrevet 8. oktober 2026 (174.999 kr.)api.mgmotors.dk
  14. 20.Peugeot Danmark: E-208 priser og specifikationer (Vision 179.990 kr.)peugeot.dk
  15. 21.Kia Danmark: EV2 prisliste, udskrevet 8. oktober 2026api.kiaonline.dk
  16. 22.Nissan Danmark: Micra kundeprisliste (40 kWh Engage 189.900 kr.)www-europe.nissan-cdn.net
  17. 23.Renault Danmark: Prisliste Renault 5 E-Tech electric, 28. august-30. oktober 2026edge.sitecorecloud.io
  18. 24.Volkswagen Danmark: Prisliste ID. Polo (Trend 189.995 kr.)volkswagen.dk
  19. 25.Škoda Danmark: Epiq prisliste (189.995 kr.)ww4.skoda.dk
  20. 26.MG Danmark: MGS5 EV (priser og specifikationer)mgmotors.dk
  21. 27.Suzuki Danmark: Swift prisliste pr. 2. januar 2026 (169.990 kr., ejerafgift 640 kr. pr. halvår)brochurer.suzuki.dk
  22. 28.Suzuki Danmark: Vitara prisliste pr. 27. april 2026 (229.990 kr.)brochurer.suzuki.dk
  23. 29.Dacia Danmark: Prisliste Sandero, 25. september-31. december 2026edge.sitecorecloud.io
  24. 30.Škoda Danmark: Prisliste Fabiaww4.skoda.dk
  25. 31.Toyota Danmark: Aygo X Hybrid prisliste (Play 199.990 kr.)modelinformation.toyota.dk
  26. 32.SEAT Danmark: Prisliste Ibiza, udskrevet 8. oktober 2026prislister.seat.dk
  27. 33.Mazda Danmark: Mazda2 Hybrid priser og udstyr, juli 2026media-assets.mazda.eu
  28. 34.Toyota Danmark: Prisliste Yaris, 1. juli 2026modelinformation.toyota.dk
  29. 35.Škoda Danmark: Prisliste Kamiqww4.skoda.dk
  30. 36.Euro NCAP: BYD Dolphin Surf, 2025, 5 stjernernews.euroncap.com
  31. 37.Euro NCAP: Hyundai Inster, 2025euroncap.com
  32. 38.Euro NCAP: Renault 5, 2024, 4 stjernernews.euroncap.com
  33. 39.Euro NCAP: Dacia Sandero Stepway, 2021euroncap.com
  34. 40.Euro NCAP: Škoda Fabia, 2021, 5 stjernernews.euroncap.com
  35. 41.Euro NCAP: Toyota Aygo X 1.5 Hybrid, 2025euroncap.com

Læs også

Mere om Økonomiske Biler

Se alle →