Mazda2 er den bil, der klarede sig bedst i den største europæiske opgørelse af bilers tekniske stand i 2026. I TÜV-Report 2026 havde kun 2,9 % af de 2-3 år gamle Mazda2 væsentlige fejl ved det tyske syn, mod 6,5 % i gennemsnit for alle biler i samme alder. I bunden lå Tesla Model Y med 17,3 %.
Tallene er ikke en karakter for, hvor godt en bil holder. De viser, hvor stor en andel af en model der dumpede synet.
Hvad TÜV-rapporten er
TÜV-Report 2026 udkom 20. november 2025. De tyske TÜV-organisationer har gennemgået cirka 9,5 millioner hovedsyn (Hauptuntersuchung) fra juli 2024 til juni 2025 og fordelt resultaterne på 216 modeller og seks aldersklasser fra 2-3 år til 12-13 år.
Tallet for hver model er en fejlprocent, på tysk Mängelquote: andelen af biler med væsentlige eller farlige fejl, som ikke fik godkendt synet i første forsøg. Over alle aldre lå den på 21,5 %, det højeste siden 2020. Fejlprocenten stiger med alderen. Gennemsnittet er 6,5 % for 2-3 år gamle biler, 10,0 % for 4-5 år, 13,6 % for 6-7 år, 18,3 % for 8-9 år og 22,9 % for 10-11 år.
De bedste i hver klasse, 2-3 år gamle biler
TÜV kårer den bedste model i hver bilklasse blandt de yngste biler. Her er vinderne, og hvordan modellen står i dag:
| Klasse | Model | Fejlprocent (2-3 år) | Status i Danmark |
|---|
| Små biler | Mazda2 | 2,9 % | Sælges som Mazda2 Hybrid |
| Mikrobiler | Fiat 500e | 4,2 % | Markeret som udgået i vores datablad |
| Kompakt | BMW 1-serie | 3,3 % | Sælges, ny generation |
| Mellemklasse | Mercedes C-Klasse | 4,3 % | Benzin/diesel-udgaven er ikke i vores datablad |
| SUV | VW T-Roc | 3,2 % | Sælges, ny generation fra 2026 |
| Van | Mercedes B-Klasse | 3,0 % | Ikke i vores datablad |
Bemærk, at de målte biler er indregistreret omkring 2022-2023. Den Mazda2 Hybrid, der står hos forhandlerne i dag, bygger på Toyota Yaris Hybrid, og TÜV-præsentationen skelner ikke mellem Mazda2 med ren benzinmotor og hybridudgaven. Mazda2 Hybrid Prime-Line koster 223.990 kr. ifølge Mazdas prisliste. T-Roc er kommet i anden generation, som ikke har været til syn endnu. Den billigste T-Roc Life koster 394.995 kr.
Foto: Volkswagen AG
Vindere og tabere i de ældre aldersklasser
For brugtbilskøbere viser de ældre klasser, hvordan en model holder over tid:
| Alder | Bedst | Fejlprocent | Dårligst | Fejlprocent |
|---|
| 4-5 år | VW Golf Sportsvan og VW T-Roc | 4,0 % | BMW 5-serie/6-serie | 21,5 % |
| 6-7 år | VW T-Roc | 6,7 % | Dacia Duster | 23,5 % |
| 8-9 år | Mazda CX-3 | 9,7 % | BMW 5-serie/6-serie | 29,9 % |
| 10-11 år | Mercedes B-Klasse | 13,9 % | Dacia Duster | 34,2 % |
| 12-13 år | VW Touareg | 17,9 % | Renault Clio | 40,4 % |
T-Roc ligger øverst i tre aldersklasser i træk. Golf Sportsvan og Mazda CX-3 findes ikke som nye biler i vores datablad, men de findes på brugtmarkedet. Den Dacia Duster, der klarer sig dårligt, er tidligere generationer. Den nuværende Dacia Duster er for ny til at indgå.
TÜV har også for første gang rangeret mærker på biler, der er 10-11 år gamle. Mercedes lå bedst med 18,5 % ved et gennemsnit på 149.000 km, foran Audi (19,2 %) og Toyota (22,0 %).
Elbilerne ved første syn
Rapporten har 18 elbiler med. Blandt de 2-3 år gamle biler (110 modeller i rangeringen) ser det sådan ud:
| Elbil (2-3 år) | Fejlprocent | Gns. kørt, 1.000 km | Placering af 110 |
|---|
| Mini Cooper SE (nu Cooper Electric) | 3,5 % | 27 | 6 |
| Audi Q4 e-tron | 4,0 % | 42 | 8 |
| Fiat 500e | 4,2 % | 26 | 11 |
| Hyundai Kona Electric | 4,8 % | 37 | 29 |
| Hyundai Ioniq 5 | 4,9 % | 46 | 32 |
| VW ID.3 | 5,5 % | 35 | 44 |
| VW ID.4/ID.5 | 6,1 % | 47 | 55 |
| Skoda Enyaq | 9,1 % | 51 | 94 |
| Dacia Spring | 13,0 % | 26 | 107 |
| Tesla Model 3 | 13,1 % | 56 | 108 |
| Tesla Model Y | 17,3 % | 55 | 110 |
Model Y's 17,3 % er den højeste værdi for en sidsteplads i aldersklassen i ti år. Ifølge ADAC handler fejlene især om hjulophæng, bremseskiver og lys. TÜV peger generelt på to svage punkter ved elbiler: De bremser meget med elmotoren, så de mekaniske bremser bruges lidt og kan miste bremsevirkning, og den tunge batteripakke belaster hjulophænget. Tesla-modellerne havde også kørt længere end gennemsnittet på 43.500 km.
ADAC's pannestatistik måler noget andet
ADAC's pannestatistik 2026 tæller udkald til vejhjælp i 2025 for biler mellem to og ni år og dækker 158 modelserier. Her ser billedet anderledes ud: Den gamle BMW i3 (0,4), Tesla Model 3 (0,7), Mini (0,8) og BMW X2 (0,8) havde det laveste pannetal.
Flere Toyota-modeller lå dårligt, blandt andet C-HR, RAV4, Yaris og Yaris Cross. Hovedårsagen var afladte eller defekte startbatterier, og enkelte RAV4-årgange havde over 50 udkald pr. 1.000 biler. Toyota har ifølge auto motor und sport monteret større 12-volts batterier i Yaris og Yaris Cross fra november 2024 og i Corolla og C-HR fra februar 2026. Startbatteriet stod for 45,4 % af alle ADAC's udkald i 2025.
At Tesla Model 3 klarer sig dårligt ved synet og godt i pannestatistikken er ikke en modsigelse. Synet finder slid på bremser og undervogn, pannetallet viser, om bilen går i stå.
Det kan tallene ikke fortælle dig
- Reparationsregninger. Hverken TÜV eller ADAC måler, hvad der går i stykker uden for synet, fx motor, gearkasse eller infotainment, eller hvad det koster.
- Vedligehold. En bil, der har været til service lige før synet, klarer sig bedre end en, der ikke har.
- Tyske forhold. Tallene er fra Tyskland. I Danmark skal en bil først til syn efter fire år.
- Ældre generationer. En model, der klarer sig godt som 6-7 år gammel, kan være en helt anden konstruktion end den nye bil med samme navn.
Vi har ikke fundet en offentlig dansk opgørelse af synsresultater pr. model, som kan sammenlignes. Et enkelt dansk datapunkt: FDM oplyste i 2025, at knap hver fjerde Tesla Model 3 fra 2020 dumpede ved syn i 2024, blandt andet på grund af slør i styretøjet.
Køber du brugt, så kombinér tallene med servicebogen og en uvildig gennemgang. Se også vores guides til køb af brugt bil og brugt elbil.
Sådan har vi udvalgt
- Kun tal, kilderne oplyser. Alle fejlprocenter er fra TÜV-Verbands præsentation af TÜV-Report 2026 og ADAC's gengivelse. Hyundai-tal er fra autohled.cz. Vi har ikke selv testet eller gennemgået bilerne.
- Altid med aldersklasse, fordi en fejlprocent kun giver mening sammen med bilens alder.
- Status i Danmark er fra vores datablad. Modeller, der ikke sælges nye, er nævnt uden link.
- Ingen samlet score. TÜV udgiver ikke en pålidelighedsscore, og det gør vi heller ikke.
Ofte stillede spørgsmål
Hvilken bil er mest pålidelig i 2026?
Målt på synsfejl blandt 2-3 år gamle biler i TÜV-Report 2026 er det Mazda2 med 2,9 %. VW T-Roc vinder i både 4-5 års og 6-7 års klassen.
Er elbiler mindre pålidelige end benzinbiler?
Ikke generelt. Mini Cooper SE, Audi Q4 e-tron og Fiat 500e ligger i top 11 blandt de 2-3 år gamle biler, mens Tesla og Dacia Spring ligger i bunden. ADAC registrerede 3,8 udkald pr. 1.000 elbiler mod 9,4 for biler med forbrændingsmotor i alderen to til fire år.
Hvor ligger Toyota?
TÜV-præsentationen viser ingen Toyota-model blandt vinderne, men Toyota er nummer tre blandt mærkerne på 10-11 år gamle biler med 22,0 %. I ADAC's pannestatistik trækker startbatteriet flere Toyota-modeller ned.
Hvordan klarer Hyundai Tucson og i30 sig?
Begge er markeret som udgået i vores datablad. Som 2-3 år gamle havde Tucson en fejlprocent på 4,5 % og i30 6,6 %, mod 6,5 % i gennemsnit.
Gælder tallene for danske biler?
De er fra tyske syn, men modellerne er stort set de samme. Danske biler skal først til syn efter fire år, så brug 4-5 års klassen, hvis du vil sammenligne med en dansk bil ved første syn.